Blog

Fue ve Fut Yöntemi

Fut yöntemi ile fue yöntemi arasın da en belirgin özellik saçlı deriden saçın alınış şeklidir. Fut yöntemi genellikle saçlı bölge de çok az saç olmasından dolayı tercih edilir ve iki kulak arasın da bulunan saçlı deri alınır ve dikiş ve kesilen yere dikiş işlemi yapılarak kapatılır estetik dikiş olmasından dolayı kesinlikle hiç bir iz bırakmaz.

İyileşme süreci kişinin kendi vücüt yapısyla ilgilidir. Saç ekim yöntemi fut yöntemin de de fue yöntemin de de kanal açılarak saçlı bölge den alınan saç kökleri yerleştirmesi ikisi için de aynı şekilde geçerlidir. Saç ekimi yöntemin de fue işlemi tek tek alınan saç kökleri belli aralıklar da belli sayılar da yerleştirilir. İkisini birbirinden ayıran en belirgin özellik saçlı bölgeden saç köklerinin alınış şeklidir. Fue yöntemin de her hangi bir dikiş izi gibi durum söz konusu değildir. Fakat iki yöntem de cerrahi bir operasyon olduğu için iki yöntem de ameliyathane ortamında uzman ekipler belgesi olan hekim tarafın dan yapılmalıdır.

Saç ekimi merkezinde size saç ekimi yapacak uzman ile ilk muayene de saç ekimi yapacağınız yöntemi uzmanınız size söyleyecektir. Sizin için en doğru yöntem hangisi olacak ise uzmanınız size onu yapacaktır. Uzmanınıza bu nokta da kesinlikle güvenmelisiniz saç köklerini yapacağı muayene de tanıyacak ve sizin için en uygun saç ekim yöntemi hangisi ise onu uygulayacaktır. Uzmanınızı doğru seçmeniz belgeli ve bu işi yapma izni olması çok önemlidir. Saç ekimi yöntemleri son dönem de en çok fue olarak tercih edilmektedir. Fut yöntemi fue yöntemine göre çok daha eskiler de kalmış bir yöntemdir. Gerekli durum da fut yöntemide tercih edilebilmektedir. Özellikle tercih edilmesinin sebebi az saça sahip olan kişiler de özellikle alınacak saç köklerinin de bulunduğu kısım da çok az saç var ise uzmanlar bu nokta da kesinlikle fut yöntemini tercih etmektedirler. Uzmanınızın sizin için en iyi yöntemi seceçeğini bilmelisiniz.

Fut ve Fue Arasındaki Farklar

Fut ve Fue saç ekimi yöntemlerinin arasındaki tek fark köklerin alım işlemidir. Geriye kalan bütün aşamalar aynıdır.

Fue yönteminde kökler birer ikişer saç teli grubu halinde alınır.

Fut yönteminde saç kökleri toplu halde alınır. Sonrasında uzman doktorlar tarafından birer ikişer gruplar haline getirilir. Bu yöntemde saç kökleri toplu olarak neşterle kesilip alındığı için o bölgede iz kalma olasılığı yüksektir. Aslında her hastaya aynı şekilde estetik dikiş atılır. Buna rağmen bazı kişilerin kendi dokularıyla ilgili olarak iz kalma olasılığı oldukça yüksektir.

Fue yönteminde saç köklerinin alındığı bölgede hiçbir iz kalmaz. Çünkü bu yöntem neşterle yapılmaz. Ayrıca lokal anestezi sayesinde hiç acı hissedilmez.

Saç ekim işlemi yapılan bölgede her iki teknikte de iz kalmaz diyebiliriz. Fue de kesinlikle olmaz ama Fut yönteminde küçük miktar iz kalır. Ayrıca ekilen saç kökleri gayet doğal olur. Kendi saçlarınız arasında hiçbir fark göremezsiniz.

Her iki saç ekimi işleminde de ekim uygulamaları ve de anestezi aşamaları aynıdır. Sadece saç kökleri alınırken farklılık oluşur.

Fakat günümüzde Fut yöntemi kullanılmamaktadır.  İz kalmadığı için en çok Fue yöntemi kullanılır.

24 Ağustos 2016 Saç Ekimi
About serkan